Povinná maturita z matematiky na gymnáziích bude

matematika bude u maturity povinná

Zatím u maturit vládly volitelné předměty, a některé, jako třeba matematika, povinné nebyly. Ministerstvo školství ale nastoluje změnu. Vláda rozhodla zcela jasně – pro studenty gymnázií a lyceí bude matematika u maturit povinná a to nejspíš už od roku 2020 nebo 2021.

V únoru se pak vláda znovu sejde a bude rozhodovat o tom, zda bude matematika u maturitní zkoušky povinná také pro ostatní odborné školy. Ministryně školství Kateřina Valachová uvedla, že zatím neuspěla se svým návrhem povinné matematiky pro odborné školy a učňovské školy. Do únoru má proto přednést před vládu nový návrh, se kterým zkusí uspět ještě jednou. Matematika by podle jejího návrhu měla být povinná od roku 2021 nebo 2022 i pro odborné a učňovské školy. Jedinou výjimkou by měly být zdravotnické, umělecké a sociální školy.

Přestože se vláda zatím na tomto návrhu neshodla, je ministryně Valachová rozhodnuta předložit návrh znovu a přihlédnout i k připomínkám ostatních ministrů. Na svém twitter účtu Valachová napsala, že si materiál připraví ve lhůtě do konce února příštího roku. Na návrhu ale nechce měnit nic zásadního a podstatného. Vypadá to, že je se svým návrhem spokojena a přesvědčena, že by mohla mít úspěch. V lednu také plánuje schůzi s odborovými asociacemi školství. Nejpozději do konce února se tak dozvíme, jak bude nově maturita a matematika jako povinný předmět vypadat. Stejně tak padne informace, pro koho povinná matematika bude určena.