Koronavirus na rukou může vydržet i 9 hodin

 

Covid Sars 19 už je tady s náma víc jak 17 měsíců a člověk si na něj už tak nějak zvykl, spíš na ty všechny opatření a co se může a co ne. Chtěli by jsme zdůraznit, jak může být nebezpečné, když nebudete dbát na osobní hygienu Vás samotných. Pravidelné mytí rukou a jejich dezinfekce tak může být skutečně účinnou prevencí přenosu onemocnění.

Aby měli vědci srovnání, na svůj model kůže aplikovali jak koronavirus, tak virus chřipky typu A. Sami pak byli překvapeni, jak dlouho dokázal koronavirus zůstat na kůži životaschopný. Bylo to 9 hodin, kdež to u chřipky typu A 1,8 hodiny.

Zkusili ještě koronavir smíchat s hlenem, což mělo jako napodobit kýchání, a to dokonce vydrží až 11 hod. Skutečně tedy hrozí vyšší riziko kontaktního přenosu podáním ruky, než je to u klasické chřipky. Proto buďme obezřetní. Pravidelné mytí rukou mýdlem a jejich dezinfekce s 80% ethanolem lze tak považovat za velmi účinnou prevenci kontaktní infekce.

Tady máme základní pravidla, jak o své ruce pečovat: zaprvé na ruce naneseme dostatečné množství dezinfekčního prostředku a rozetřeme ho do plochy celé ruky až po zápěstí. Nesmíme zapomínat na konečky prstů a na nehty, kde je největší koncentrace viru. Po použití dopravního prostředku je nejlepší si umýt si ruce desinfekci s alkoholem.  A nezapomínat nosit samozřejmě i respirátor.