Valorizace důchodů

 

Dnes vláda projednávala zvýšení důchodů pro naše důchodce a to částkou o 300 korun.  Tímto tempem by sme v příštím roce měli dosáhnout průměrného důchodu okolo 16 tis. Korun. Pomůže to hlavně nízkopříjmovým a osamělým důchodcům. Zatím si budou senioři muset ještě chvíli počkat. Neprošlo to zatím prvním čtením, pro bylo ODS, TOP a KDU-ČSL, kdy strany poukazují na to, že zvýšením důchodů se zadlužuje ještě víc naše země.

Valorizace tak odráží zdražování za určité období i část navyšování výdělků. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na jaře oznámila, že by se v příštím roce starobní důchody mohly zvednout v průměru o 450 korun. Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) je to málo a proto usiluje o navýšení ještě o 300 korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl navíc 200 korun, aby se průměrný starobní důchod dostal na 16 000. Přidaná částka by se pak také každý rok při valorizaci zvyšovala.

Ministryně Maláčová poukázala na to, kolik máme v ČR důchodců, kteří mají penzi nižší než 14 000 korun. Mezi těmi je i okolo 90 tis.lidí, kteří pobírají důchod menší než 10 tis.korun. Situace kolem invalidních, starobních nebo vdovských důchodů není moc na dobré úrovni. Většina důchodců má velmi nízké důchody, za kterých nelze vyžít.

Poslanci chtějí zákon projednat zrychleně, aby se to vše stihlo do konce července.