Následné zdražování

Nejen stavebnictví zachvátil růst cen, který je po koronavirové krizi nejvíce znát. Vyšší ceny zaznamenávají výrobci v průmyslu a zemědělství. Běžný spotřebitel až tak růst cen zatím nepozná, ale zaznamenává budoucí vývoj, že se začne pomalu vše zdražovat. Dá se odhadnout, že poroste hlavně cena dřeva, kovů a chemických látek. Citelně je to i vidět už i u benzinových pump, kde ceny míří nahoru dokonce dvouciferným tempem.

Po řadě lockdownů, kdy byly zavřeny obchody a služby, se lidem začíná život u nás prodražovat. Hlavním důvodem bylo uzavření obchodů a zároveň také chování spotřebitelů, kteří začínají utrácet peníze. Tím se některé zboží stává nedostatkovým a následně tak rostou ceny v určitých odvětvích. Růst cen se nejprve projeví u výrobců, následně bude přenesen na koncového spotřebitele. Na vině budou ceny některých surovin, jež začaly ve světě a už i v Česku výrazně růst.

V zemědělství se nejvíce zvedaly ceny v rostlinné výrobě o 10,4 procenta, tak že koncem roku to pocítí i konečný spotřebitel a to zdražením pekařských výrobků. Kromě toho v zemědělství rostou i ceny vajec o a ceny mléka, rostou ceny i u průmyslových výrobců, kdy dřevo začíná zdražovat i po těžbě kůrovcem.  Kdy v posledních letech byla cena velmi nízko a cena u jehličnanů klesla až na úrovni 423 korun za metr krychlový. Nyní hrozí naopak zdražování dřeva, a to citelné.

Dalším sektorem, kde dochází ke zdražování je stavebnictví. Kdy stavební úřady vydaly v dubnu necelých 8 tisíc stavebních povolení, což je o 13,5 procenta více než před rokem. V té době docházelo k utlumení činnosti zejména kvůli Covidové pandemii. Nejvíce se to odrazí u konečných spotřebitelů, kterým vzrostou náklady, když si budou chtít pořídit bydlení. Doba zdražování tak bude dál pokračovat. Inflace v dubnu se zvýšila meziročně o 3,1 procenta. Původně se očekávalo, že se bude po celý rok držet kolem dvou procent.