Pakistánský pediatr, opakovaně používal jednu stříkačku, 1500 dětí nakaženo HIV

 

V Pakistánu za poslední dva roky vzrostl počet dětí, které se nakazily HIV. Momentálně se mluví o čísle 1500, za šíření HIV viru přitom podle úřadů může místní pediatr Muzáfar Ghangro. Ten aby ušetřil peníze, očkoval vícero dětí jednou injekční stříkačkou.

Za neuvěřitelné dva roky se počet dětí s virem HIV více jak ztrojnásobil. Místním obyvatelům se snaží pomoci pákistánské testovací centrum, které vzniklo taky skoro jak před dvěma lety. Rodiny nakažených virem potřebují absolvovat více testů na klinikách, ale problém je ten, že většinou nemají na to finanční prostředky. Mnoho obyvatel o HIV přitom neměli ani ponětí, nepřipouštěli si, že by je něco takového mohlo potkat, natož jejich bezbranné děti.  Lidé z těchto oblastí si nemohou ani dovolit pouhé vitamíny či antibiotika, vše je pro ně nákladné.

Číslo doposud zemřelých ukazuje na 50 dětí. A to poroste, kvůli podmínkám, kde děti žijí a jejich podviživenosti. Úřady obviňují místního pediatra, který prý podle policie šetřil peníze, a tím používal jednu injekční stříkačku u více pacientů. Bohužel po té co byl policií zadržen, byl v zápětí propuštěn na kauci.

Úřady prvních pár měsíců zakázali v Pakistánu činnost různým nekvalifikovaným lékařům, podvodníkům, zavřeli i jejich kliniky. V návaznosti zakázala pákistánská vláda dovoz injekčních stříkaček. Lékaři nyní musí využívat jednorázové, které není možné znovu nasadit a fungují tak jen na jedno použití.