Očkování proti Covidu

 

V České republice se očkování rozjíždí a nárůst se očekává až v letních měsících, kdy by měli dorazit největší dodávky vakcín. Nejvíce vakcín nyní míří do Indie, která si je objednala jako první, následuje Evropa a USA. Při očkování je člověk vystaven méně nebezpečné podobě mikrobu, díky němuž si začne vytvářet protilátky a stane se odolnější proti nákaze skutečným virem. Doba pro získání imunity se u jednotlivých očkování může lišit.

Očkování nepřináší okamžitou ochranu ani u podání jednodávkové vakcíny. V těle se protilátky vytváří v horizontu dnů až týdnů. Mezi způsoby patří tzv. atenuované, oslabené vakcíny. Obyvatelům  je nabídnut živý patogen oslabený tak, že není schopný vyvolat infekci. (spalničky, zimnice).

Proti šíření viru SARS-CoV-2 stojícího za pandemií nemoci covid-19 se postupuje očkováním genovou vakcínou. Tento typ vakcíny zasahuje jen málo buněk v okolí vpichu, které začne vytvářet cizí bílkovinu, jakou by vyráběl patogen. Tímto si začnete vytvářet protilátky.

Jako vedlejší účinky při očkování se může projevit mírně zvýšená teplota, bolest a zarudnutí místa vpichu či únava. Méně často se vyskytuje horečka, ve výjimečných případech závažná alergická reakce. Odborníci uvádějí, že lehké obtíže po očkování jsou důkazem, že vakcína funguje a tělo si začíná vytvářet protilátky.